Europska strategija za vodik identificira vodik kao važan element za dekarbonizaciju prometa, industrije, električne i toplinske energije i postizanje nulte emisije do 2050. godine.
Hrvatska strategija za vodik do 2050. godine naglašava prednosti razvijanja potencijala vezanog za vodikovu ekonomiju te je usklađena s ciljevima Europske strategije za vodik, kao i s Nacionalnom razvojnom strategijom Republike Hrvatske do 2030.
Studija plana razvoja i primjene Hrvatske strategije za vodik do 2050. godine - definira ciljeve, mjere i dinamiku provedbe Hrvatske Strategije za vodik i ujedno i podloge za ispunjavanje obveza prema Direktivi o promicanju energije iz obnovljivih izvora energije (RED III direktiva EU).
Zeleni vodik zauzima značajno mjesto u europskim strukturnim i investicijskim fondovima. Očekuje se da će ulaganja u tehnologije povezane s vodikom pridonijeti razvoju kružnog gospodarstva i energetskoj tranziciji prema klimatski neutralnoj Europskoj Uniji.
Za gospodarstvo zasnovano na vodiku nužna je međusektorska suradnja i dijalog svih dionika kako bi se na temelju najbolje prakse osigurali adekvatni regulatorni uvjeti.
Agencija za ugljikovodike raspolaže kvalitetnim stručnim kadrovima za podršku u ostvarivanju ciljeva NPOO-a temeljem Hrvatske strategije za vodik.