Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

VODIK – aspekti sigurnosti od proizvodnje do punionice

Konferencija o aspektima sigurnosti vodika

Zagreb, 03.04.2025. - u suorganizaciji Agencije za ugljikovodike - nacionalnog koordinacijskog tijela za vodik i Hrvatske udruge za vodik te pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva, u Zagrebu je u hotelu International, održana konferencija o sigurnosti vodika - od proizvodnje do punionice.

Vodik, kao nositelj energije, ima veliki potencijal za dekarbonizaciju brojnih sektora gospodarstva osobito gdje direktna primjena el. energije ili baterija nije tehnički zadovoljavajuća ili je preskupa. Jedan od tih sektora je i sektor prijevoza gdje vodik, korišten u vozilima s gorivnim člancima, omogućava visoke performanse i pruža visoku razinu udobnosti, a sve to bez emisija stakleničkih i ostalih štetnih plinova, čestica i buke.
 
Neposredan povod za održavanje konferencije je skoro donošenje Pravilnika o punionicama vodika te najava sufinanciranja izgradnje istih od strane Ministarstva gospodarstva. To su prvi koraci koji se čine prema izgradnji infrastrukture za vodik.

Ispred Agencije za ugljikovodike, u pozdravnom obraćanju, predsjednik Uprave Marijan Krpan naglasio je sljedeće: „Vodik ima ogroman potencijal za dekarbonizaciju industrije i prometa, ali njegova sigurnost mora biti prioritet. Vjerujem da će ova konferencija pružiti priliku za razmjenu znanja i iskustava među ključnim dionicima“. 

Predsjednik Hrvatske udruge za vodik, prof. emer. dr. sc. Frano Barbir u svom uvodnom govoru ukazao je na često krivu percepciju o opasnostima korištenja vodika te ustvrdio da je vodik u najmanju ruku jednako siguran (ili opasan) kao i druga goriva.

Prezentirani su brojni primjeri iz prakse vezane uz korištenje vodika i predstavljena su iskustva zemalja koje su tek krenule s razvojem i izgradnjom punionica (Slovačka, Mađarska i Bugarska), ali i zemalja koje spadaju u sam svjetski vrh po broju izgrađenih punionica (Njemačka).

Na kraju Konferencije, direktorica Sektora za poslovni razvoj i nove tehnologije Agencije, Vesna Kučan Polak, predstavila je Green Hydra projekt, kojeg Agencija za ugljikovodike provodi u suradnji s partnerima iz 10 EU regija, u okviru Interreg Europe programa 2021-2027. Glavni cilj projekta je razvoj novih ili unapređenje postojećih politika u 10 EU regija koje potiču uključivanje malih i srednjih poduzeća u lokalne, regionalne i nacionalne zelene vodikove ekonomije. Tijekom predstavljanja projekta naglašena je važnost suradnje kao i prijenosa znanja i iskustva između projektnih partnera i svih ostalih dionika uključenih u stvaranje održivog gospodarstva temeljenog na vodiku. Zainteresirani dionici su ovim putem pozvani da se uključe u aktivnosti projekta.
 
Organizaciju konferencije podržali su Altpro, Končar i  Messer.